Campionatul Mondial de Skandenberg s-a terminat. Ion Oncescu a câștigat un nou titlu

A 41-a ediție a celui mai puternic turneu din domeniu, totodată fiind și a 22-a serie a Campionatului Mondial de Skandenberg pentru persoanele cu dezabilități, a avut loc în aceste zile la Constanța.

Tricolorii au obținut numeroase medalii, cel mai sonor nume care a devenit campion mondial fiind Ion Oncescu (multiplu campion mondial și european). Duminică, întrecerea, ce a avut în jur de 1500 de sportivi din peste 50 de țări, unii sosind din Asia, SUA sau Africa special pentru acest eveniment, s-a încheiat, iar acum sportivii se pregătesc de următoarea competiție, cea din Georgia. De asemenea, nivelul arbitrajului a fost extrem de ridicat, Deniz Ibram devenind cel mai tânăr arbitru master din istorie, la doar 24 de ani, promovați la același nivel fiind și Zsolt Doro (Ungaria) și Maciej Sosnicki (Polonia).

La turneul organizat de Asociația Română de Skandenberg ”Braț de Fier” și World Armwrestling Federation WAF a fost invitat de onoare și Gică Hagi, cel care s-a ”duelat” cu Oncescu. Totodată, la CM a fost și Radu Georgescu, cunoscut ca Radu Valahu, multiplu campion la skandenberg, dar recunoscut și pentru performanța de a trage după el avioane, vapoare, o basculantă plină cu zăpadă sau un TIR de peste 20 de tone.

Sursa: News24.ro.