Corona Brașov a câștigat cu 27-25 meciul cu Gloria Bistrița, din manșa tur a turului 3 din Cupa EHF

Corona Brașov a luat o opțiune importantă pentru calificarea în grupele Cupei EHF, după ce s-a impus cu 27-25 pe terenul echipei Gloria Bistrița, în manșa tur din turul 3 preliminar. Returul va avea loc la sfârșitul săptămânii viitoare, în Brașov.

Înaintea confruntării directe în Europa, cele două formații au fost la mijlocul săptămânii cel puțin la nivelul reprezentantelor României în Liga Campionilor, ba chiar peste. Gloria Bistrița a învins SCM Rm. Vâlcea cu 24-19, iar Corona Brașov a terminat la egalitate cu CSM București, 30-30. Așadar, premise bune pentru un meci foarte tare. Un punct de interes al meciului a fost și Sorina Tîrcă, una dintre „victimele” selecției pentru Campionatul Mondial, cum a reușit să depășeacă acest moment dificil, în condițiile în care aproape toată țara a văzut-o în lot.

După o primă repriză în nota echipei, Sorina s-a descătușat după minutul 45, când a reușit să marcheze patru goluri pentru Corona și să întoarcă, practic, soarta jocului de la scorul de 19-21. Cristina Laslo a fost MVP-ul partidei cu CSM București, fiind bine susținută în acea partidă și de Sorina Tîrcă, în ceea ce privește atacul. Gloria Bistrița și-a luat măsuri la cele două handbaliste, antrenorul Horațiu Pașca intrând încă din minutul 1 cu o apărare cinci plus unu, care s-a transformat de multe ori în 4-2.

Corona Brașov nu și-a putut face jocul obișnuit, cele două handbaliste fiind anihilate. A rezultat un joc echilibrat în primele 25 de minute, perioadă în care s-au înregistrat nu mai puțin de 10 egalități până la scorul de 11-11. Gazdele au fost mai inspirate pe final de repriză, când la rampă a ieșit bielorusa Ilyina cu două goluri de la distanță, care au făcut practic diferența până la pauză: 15-13. În repriza a doua, Bistrița a luat chiar un avans de trei goluri, 18-15 (min. 35). Ilyina a intrat la fel de decisă și în partea secundă, dar Gloria a însemnat azi în primul rând Valentina Ardean-Elisei, combativă ca de obicei, dar și eficientă, atât ca inter stânga, cât și din poziția obișnuită de extremă.

După ce a odihnit-o la începutul reprizei a doua, Ion Crăciun a readus-o pe Sorina Tîrcă în teren. Lângă ea a așezat-o și pe Eliza Buceschi, iar la nivelul pivotului a intrat brazilianca Gomes. Mutările s-au dovedit a fi câștigătoare. Sorina Tîrcă a deblocat Corona în atac cu patru goluri marcate în șase minute, între minutele 47 și 53. Gloria a răspuns „parțial” doar cu Ardean, care a înscris la rândul ei alte două goluri, astfel că de la 21-19 s-a ajuns la 24-24. Pe final, gazdele nu au mai avut suflu, iar asta s-a văzut în atac unde au pierdut mingile. În schimb, Brașovul a prins aripi, iar Eliza Buceschi și Elaine Gomes au punctat decisiv pentru o victorie mare pentru club, 27-25.

Gloria Bistrița – Corona Brașov 25-27 (15-13)

Zoqbi de Paula, Inculeț, Nenezic; Ardean 9, Bloj, Costa 2, Dincă 1, Ilyina 4, Paraschiv, Pristăvița 4, Rațiu 1, Szabo, Tanc, Tetean, Vasileuskaya 3, Zegrean 1

Tymoshenkova, Hosu, Popescu; Bazaliu 3, Buceschi 3, Bucur 2, Ciuciulete 4, Gomes 2, Laslo 2, Lopătaru, M. Neagu, Noleska, Pătuleanu, Pavicevic 5, Tîrcă 6

Sursa: News24.ro.