Guvernatorul din Rio de Janeiro a îngenuncheat

Guvernatorul statului Rio de Janeiro, Wilson Witzel, a fost prezent la finala Copei Libertadores dintre Flamengo și River Plate, iar la finalul meciului a făcut un gest surprinzător față de omul meciului, Gabriel Barbosa.

Imediat după ultimul fluier, oficialul a pătruns pe gazon și a îngenuncheat în fața atacantului. Imaginile au fost suprinse de camere, iar totul a devenit viral în Brazilia. Echipa a câștigat Copa Libertadores, în urma finalei disputate pe Estadio Monumental din Lima (Peru) contra argentinienilor de la River Plate, scor 2-1. River Plate, câșigătoarea Copa Libertadores din 2018, a fost echipa care s-a aflat la conducere în cea mai mare parte a jocului, deschizând scorul în minutul 14, prin Rafael Borre.

Flamengo a revenit în joc și a câștigat finala în timpul regulamentar grație atacantului Gabriel Barbosa, împrumutat de la Inter Milano. Internaționalul brazilian a marcat în minutele 89, respectiv 90+2, aducând trofeul echipei sale. Brazilienii au cucerit pentru a doua oară Copa Libertadores, după ediția din 1981.

Sursa: News24.ro.