În ciuda unui început lent, Anglia a urlat de trei ori împotriva unui Senegal în impas, care nu a reușit să răspundă, scoțându-i din turneu cu o victorie cu 3-0.

Câștigătorul Cupei Mondiale 2018 și căpitanul Angliei, Harry Kane, a încheiat prima repriză cu un avantaj crucial de la punctul mijlocașului Jordan Henderson, marcat cu câteva minute mai devreme.

Bukayo Saka a dat lovitura de grație în minutul 57 de la centrarea lui Phil Foden.

Senegalul, lipsit de atacantul suspendat Idrissa Gueye și alții din cauza accidentărilor, și-a lăsat echipa incapabilă să se unească în fața echipei dominante a Angliei, în ciuda efortului considerabil al atacantului Ismaila Sarr.

Odată cu victorie, Anglia se confruntă sâmbătă pe stadionul Al Bayt cu campionii și rivalii din Cupa 2018 cu Franța.