Bogdan Mara, director sportiv CFR

0

CFR Cluj a câștigat și al doilea meci cu Rennes, scor 1-0, și este aproape de calificarea în șașisprezecimile Europa League. Mario Rondon (33 de ani) a marcat unicul gol al partidei, în minutul 87, dar a fost eliminat două minute mai târziu.

Bogdan Mara, directorul sportiv al campioanei României, spune că venezueleanul nu va primi o amendă pentru cartonașul roșu primit în finalul partidei. Dan Petrescu nu se poate baza pe el în ultimele două partide din grupă, cu Lazio (deplasare) și cu Celtic (acasă):

”Ca să reușești să bați echipe de acest calibru ai nevoie de mai multe ingrediente. Nu avem cum să batem cu 3-0 echipe din Spania. E vorba de mult sacrifiu, de oragnizare, de noroc, de geniul lui Dan Petrescu. Nu e meciul doar de meciul ăsta. Fără Dan Petrescu nu reușeam să ajungem în Europa. Studiază adversarii, îi face pe băieți să dea totul pe teren. E vorba de cum îi ții în priză în timpul săptămânii, e vorba de multe lucruri.

Emoții avem mereu. Am văzut ce echipă e și cred că vor face o figură bună în campionat, au jucători buni. Noi am avut un grup, o echipă care a dat totul pe teren, care s-a sacrificat. Am avut portar mare, am avut un atacant inspirat, aici a fost și inspirația lui Dan Petrescu. Nu nu-l amendăm pe Rondon pentru cartonașul roșu. Ne va lipsi Rondon, pentru că ați văzut cât de mult contează un atacant venit de pe bancă. Ne-au dominat puțin, dar a fost un meci pe contre. Arla demonstrează mereu, chiar dacă a mai făcut și greșeli, că e cel mai bun portar din campionat de departe”, a spus Mara, la Digi Sport.

Pentru CFR Cluj va urma partida de pe Stadio Olimpico din Roma,…