Fabio, jucătorul lui Nantes, indisponibil

Fundașul dreapta brazilian Fabio (29 de ani), de la echipa Nantes, a suferit o accidentare gravă la genunchi în timpul meciului cu AS Monaco, de vineri, scor 0-1, și va fi indisponibil până la finalul sezonului în curs.

Fabio s-a dezechilibrat și a căzut pe gazon la faza unicului gol al partidei, semnat de Ben Yedder, în minutul 22. Fotbalistul brazilian a fost înlocuit câteva minute mai târziu, iar diagnosticul primit a fost ruptură a tendonului rotulian.

„Pe Fabio l-am pierdut pentru restul sezonului – ruptură a tendonului rotulian. Va fi operat săptămâna viitoare, iar sezonul său este încheiat. E o lovitură pentru echipă, îi vom simți lipsa”, a declarat Christian Gourcuff, antrenorul lui Nantes, la finalul meciului cu AS Monaco.

Fabio evoluează la FC Nantes din 2018. În acest sezon, brazilianul a evoluat în 10 partide din cele 11 ale formației sale.

După 11 meciuri disputate în campionatul Franței, Nantes ocupă locul secund, cu 19 puncte acumulate. Lider este Paris Saint-Germain, care are 24 de puncte și un meci mai puțin disputat.

Sursa: News24.ro.