Fotbal – Liga I: FCSB – Dinamo 1-1

0

FCSB şi Dinamo au terminat la egalitate, 1-1 (1-1), sâmbătă seara, pe Arena Naţională din Bucureşti, în etapa a 12-a a Ligii I de fotbal.

Florinel Coman (28) a înscris pentru FCSB, iar Denis Ciobotariu (9), pentru Dinamo, într-un derby de bună calitate tehnică şi spectaculară.

Meciul a început avântat, iar FCSB a ratat prima ocazie în min. 3, prin Coman, al cărui şut de pe partea stângă a fost scos de Piscitelli.

Dinamo a preluat controlul jocului şi a ratat prin Ciobotariu (9), care a tras din unghi, iar Bălgrădean a respins în corner. Nistor a executat, iar acelaşi Ciobotariu a trimis în plasă cu capul (9).

FCSB a echilibrat disputa şi a început un asediu al porţii apărate de Piscitelli, Coman fiind cel mai activ om al său în prima repriză. Mihai Popescu a blocat un şut al lui Coman (14), apoi Piscitelli a prins în doi timpi mingea trimisă de Tănase din careu (14). Portarul italian a reuşit să reţină şutul lui Coman (26), dar nu a mai putut face nimic în min. 28, când Coman a finalizat după o combinaţie cu Tănase, profitând de pasivitatea apărării dinamoviste.

Meciul a fost suspendat circa zece minute din cauza scandărilor rasiste ale suporterilor dinamovişti.

Jocul a fost întrerupt în min. 30, când FCSB beneficia de un corner de pe partea stângă, dar Florinel Coman nu l-a putut executa din cauza obiectelor şi petardelor aruncate de fanii dinamovişti. Arbitrul Kovacs a părut şi el afectat de petardele aruncate, iar în cele din urmă a suspendat partida în min. 33, invitând echipele la vestiare, după scandările galeriei dinamoviste.