Handbal masculin: Dinamo, prima victorie în actualul sezon al Ligii Campionilor, 28-25 cu Kristianstad

CS Dinamo Bucureşti a învins echipa suedeză IFK Kristianstad, cu scorul de 28-25 (13-10), miercuri, în Sala Dinamo, în Grupa D a Ligii Campionilor la handbal masculin.

Campioana României a obţinut primul succes din acest sezon, după o remiză la debutul cu Kadetten Schaffhausen, în deplasare.

Dinamo a fost condusă în debutul meciului, cu 1-0, 2-1 şi 3-2, dar apoi a preluat controlul şi a condus la două goluri, 6-4, 7-5, pentru ca diferenţa să crească la trei goluri, 9-6, 10-7, 11-8, 12-9 şi 13-10 la pauză.

Echipa antrenată de Constantin Ştefan nu a profitat de superioritatea numerică şi a încasat două goluri în debutul reprizei secunde, cu doi oameni în plus, respectiv unul, astfel că vicecampioana Suediei s-a apropiat la un singur gol, 13-12 (min. 32). În min. 38, Dinamo avea 15-14, dar apoi au urmat cinci goluri consecutive şi tabela arăta 20-14 (45). Finalul a fost, totuşi, destul de strâns, scandinavii apropiindu-se la două goluri, 26-24 (58), după câteva ratări ale dinamoviştilor. În cele din urmă, Dinamo s-a impus cu 28-25, sub privirile preşedintelui clubului, George Cosac, şi ale preşedintelui Federaţiei Române de Tenis, Ion Ţiriac.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Ady Ivaşcu)