Mirel Rădoi, selecționer România U21: Încercăm să construim o generație și suntem pe drumul cel bun

Mirel Rădoi, selecționerul echipei naționale sub 21 de ani a României, s-a arătat mulțumit după victoria tricolorilor cu reprezentativa similară a Irlandei de Nord, luni seara, scor 3-0, în preliminariile EURO 2020, însă a îndemnat la calm.

Cu un om în plus din minutul 38, Rădoi era convins că tricolorii vor debloca tabela după pauză:

„Repriza a doua părea că va fi la îndemâna noastră. Am încercat să avem o circulație cât mai rapidă a balonului. Încercăm să construim o generație și suntem pe drumul cel bun. Rezultatul din Danemarca nu mi-a convenit, dar am avut consistență în joc. Pe lângă valorea individuală, încercăm să formăm un grup.

Nu trebuie să cădem în plasa asta, pentru că am ajunge să ne concentrăm pe arbitraj. Mereu le spun să se gândească la joc. Jucătorii pot să fie respectați cât timp joacă cu determinare și încântă publicul. În acest moment alegem echipa în funcție de atitudine. E clar că toți jucătorii au calitate. Sunt trei echipe care se bat la primele două poziții: România, Danemarca și Ucraina. Asta nu înseamnă că vom avea un meci ușor cu Finlanda, însă dacă vom intra cu atitudine și determinare, vom învinge orice adversar. Meciul cu Finlanda se va juca tot aici (n.r Voluntari), pentru că așa este mai ușor de organizat”, a spus Mirel Rădoi, după 3-0 cu Irlanda de Nord, la Pro X.

Pentru România U21 a fost a doua victorie consecutivă în preliminarii cu 3-0, după cea obţinută la Ploieşti, joi, contra Ucrainei.

După trei meciuri disputate în grupa 8 de calificare la Campionatul European din 2021, România U21 ocupă locul al treilea, cu şase puncte. Pe primul loc se află Danemarca, câştigătoare a celor trei meciuri disputate.

6. Malta U21 – 1p (3 meciuri)

La turneul final din Ungaria şi Slovenia vor obţine calificarea cele nouă câştigătoare de grupă şi cel mai bun loc secund. Celelalte opt locuri secunde rămase vor disputa un baraj.

Sursa: News 24 Romania.