Petrolul Ploiești s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României

Petrolul Ploiești a câștigat confruntarea cu Sănătatea Cluj, din optimile Cupei României, de pe ”Cluj Arena” și s-a calificat în sferturile de finală. Echipa din Liga 2 s-a impus cu 7-0.

Petroul a punctat de trei ori în primele 45 de minute. Younes Hamza a deschis scorul (min. 16), iar Bogdan Gavrilă și-a trecut ulterior de două ori numele pe lista marcatorilor (min. 23 și 44). Fostul mijlocaș al lui Dinamo și-a continuat evoluția foarte bună și în partea secundă, când a marcat pentru 4-0 (min. 62).

În ultimele 12 minute, trupa antrenată de Flavius Stoican a mai reușit trei goluri, prin Laurențiu Marinescu (min. 78), Ștefan Blănaru (min. 80) și Sergiu Arnăutu (min. 84). Pe final, gazdele puteau marca golul de onoare, dar veteranii Raul Ciupe și Dan Roman nu au nimerit ținta.

Echipele utilizate:
Sănătatea Cluj: Lăzăreanu (cpt.) – Cr. Paul, D. Matei, I. Rada, Mic – Neamț (Măr 52′), Ciupe, Laur. Rus (Ad. Lupu 82′), Țîrlea (Creț 63′) – D. Roman, Ceaca
Rezerve neutilizate: Gab. Dragomir – Tilincă, Gașpar, Dum. Bucur

Petrolul Ploiești: R. Avram (cpt.) – Bărboianu, Alb. Olaru, Ant. Manolache, Țicu – Saim Tudor (Laur. Marinescu 59′), Cioinac, D. Meza Colli (D. Enache 66′), Bg. Gavrilă (Șt. Blănaru 73′) – Arnăutu, Younes
Rezerve neutilizate: C. Lungu – Măd. Mihăescu, Al. Munteanu, Ianis Stoica

Sursa: News24.ro.