ŞTIRILE DIMINEŢII – SPORT – 6 SEPTEMBRIE

0

* Naţionala de fotbal a României a fost învinsă de reprezentativa Spaniei cu scorul de 2-1 (1-0), joi seara, pe Arena Naţională din Bucureşti, în Grupa F a preliminariilor EURO 2020.

* Selecţionerul echipei naţionale de fotbal a României, Cosmin Contra, a declarat, joi noaptea, într-o conferinţă de presă, că jucătorii săi au început cu frică meciul cu Spania, pierdut cu scorul de 1-2 pe Arena Naţională, dar a menţionat că în repriza secundă s-au ridicat la nivelul adversarilor.

* Portarul echipei naţionale de fotbal a României, Ciprian Tătăruşanu, a declarat, joi seara, după înfrângerea cu 2-1 suferită în faţa Spaniei, că prima reprezentativă a fost destul de aproape de a obţine un rezultat de egalitate, dar chiar şi aşa consideră că şansele de calificare la EURO 2020 rămân neschimbate.

* Atacantul echipei naţionale a României, Florin Andone, a declarat, joi seara, după înfrângerea cu Spania (2-1), că golul marcat în minutul 59 i-a ridicat puţin moralul, dar a precizat că şi-ar fi dorit mai mult ca prima reprezentativă să nu piardă acest meci.

* Fotbalistul echipei naţionale a României, Nicolae Stanciu, a declarat, joi noaptea, după înfrângerea cu Spania (2-1), că prima reprezentativă trebuie să câştige meciurile de pe teren propriu cu Norvegia şi Suedia pentru a putea obţine calificarea la EURO 2020.

* Selecţionerul echipei naţionale a Spaniei, Robert Moreno, a declarat, joi noaptea, într-o conferinţă de presă, după victoria cu 2-1 obţinută pe Arena Naţională din Capitală, că România este "o echipă foarte complicată" şi că reprezentativelor Suediei şi Norvegiei…