Breviar: Japonia vs Croația – Cupa Mondială 2022 | Știri despre Cupa Mondială Qatar 2022

Croația a învins Japonia la penalty-uri într-un meci greu de optimi ai Cupei Mondiale, pentru a-și asigura un loc în sferturile de finală.

Mario Pasalic a marcat lovitura de pedeapsă crucială care a oferit Croației un avans de 3-1 la penalty-uri în ultimul meci al turneului de luni, pe stadionul Al Janoub din Wakrah, la sud de capitala Qatar.

O prelungire fără goluri a urmat minutele 90, care s-au încheiat 1-1 cu goluri ale japonezului Daizen Maeda și croatului Ivan Perisic.

Perisic și căpitanul Croației Luka Modric, experți în executarea penalty-urilor, fuseseră amândoi demiși înainte de fluierul final.

Primele două penaltyuri ale Japoniei au fost salvate de portarul croat Dominik Livakovic, care acum este sigur că va fi un erou național în patria sa. Primele două șuturi ale Croației au mers pe poartă.

Takuma Asano a marcat cu al treilea șut al Japoniei. Croatul Marko Livaja a inaintat cu un șut ocazional, dar a lovit bara. Penalty greșit al căpitanului japonez Maya Yoshida a fost și el salvat. Pasalic a lansat ultima lovitură câștigătoare, spulberând visele Japoniei.

Pentru cea mai mare parte a primei reprize, Japonia a fost fericită să stea pe spate, permițând Croației să preia majoritatea posesiei, concentrându-se în schimb pe contraatacuri fulgerătoare.

Croația a avut o perioadă grozavă de joc chiar înainte de jumătatea de oră, Modric a introdus centre precise, pe care colegii săi nu au reușit să le transforme.

Jucătorii Croației sărbătoresc după ce au câștigat loviturile de departajare, în timp ce jucătorii japonezi par abătuți [Lee Smith/Reuters]

Eforturile și eforturile Japoniei au dat roade în minutul 42, cu Celtic Daizen Maeda intră la sfârșitul unui corner scrap pentru un gol meritat în fața unei mulțimi de 42.523.

Modric a comandat mijlocul terenului ca întotdeauna, căpitanul croat a condus o linie solidă și cu experiență, dar Croației nu au avut opțiunile de atac pentru a duce jocul în spatele Japoniei și nu a avut voința de a marca de cele mai multe ori.

O centrare splendidă croată în minutul 54 a fost întâlnită cu o lovitură de cap de aur; o piesă de nicăieri: un teren experimental, de sondare, a căzut pur și simplu confortabil pentru Ivan Perisic, a cărui lovitură de cap s-a băgat în bară pentru egalarea.

Mișcarea a adus jocul la viață. Japonezul Wataru Endo a încercat o replică doar două minute mai târziu, cu un șut curbat care a fost deviat peste bară de portarul Livakovic.

Cu 15 minute de timp regulamentar, mingea a căzut din nou în mâinile lui Perisic, care a lansat un șut bun, deși o deviere a lui Takehiro Tomiyasu a trimis-o sus și pe lângă bară.

Prelungirile au început lent, dar Japonia părea încrezătoare că va marca la mijlocul terenului, deși cursa labirintică a lui Kaoru Mitoma s-a încheiat cu un șut direct în mănușile lui Livakovic.

În a doua prelungire, Japonia și-a crescut nivelul de energie, dar încă nu a putut fi găsită nicio descoperire. Croația a avut în sfârșit o șansă reală în minutul 30 al prelungirilor, dar Lovro Majer a apucat-o, trimițând pe lângă bară. Și a fost până la penalty-uri.

Croația avansează în sferturile de finală pentru a înfrunta vineri, pe stadionul Education City, câștigătoarea confruntării din această seară dintre cele cinci câștigătoare Brazilia și Coreea de Sud.