Cum a ajuns Franța în finala Cupei Mondiale Qatar 2022 | Știri despre Cupa Mondială Qatar 2022

După un turneu plin de forță mentală și momente de strălucire, Franța speră să câștige pentru a treia oară Cupa Mondială.

Franța a început Cupa Mondială cu mai multe întrebări decât răspunsuri, după ce a fost devastată de accidentări.

Dar au pus capăt rapid blestemul campionilor apărați pentru a ajunge în finală, grație nemilosirii, durității mentale și momentelor de strălucire pură.

Kylian Mbappé a marcat cinci goluri în primele trei jocuri, în timp ce Olivier Giroud, care își datorează locul în formația de start accidentării de ultimul minut a lui Karim Benzema, a devenit cel mai bun marcator al Franței, lansând sezonul cu fostul gol al echipei. primul joc. Victoria cu 4-1 împotriva Australiei.

Iată calea Franței către finală:

Franța 4-1 Australia

Franța a început turneul pe fondul unei campanii proaste a Ligii Națiunilor și a rămas în urmă devreme, dar a revenit rapid când Adrien Rabiot și Giroud i-au pus înainte la pauză.

Ei l-au pierdut pe fundașul stânga Lucas Hernandez pentru restul competiției din cauza unei accidentări grave la genunchi.

Giroud a încercat din nou în repriza a doua, înainte ca Mbappé să-și deschidă contul în Qatar, cu un al șaselea gol în carieră la Cupa Mondială, pentru a le oferi Les Bleus impulsul atât de necesar.

Franța 2-1 Danemarca

Mbappé a marcat golul de deschidere în minutul 61 al unui meci tensionat, cu șapte minute înainte ca Andreas Christensen să înscrie cu capul în gol.

Mbappé, însă, a trecut mingea peste linie cu centrarea lui Antoine Griezmann la patru minute de la final, pentru a trimite Franța în optimile de finală cu un joc de rezervă.

Franța 0-1 Tunisia

Managerul Didier Deschamps a făcut nouă schimbări pentru meci, echipa sa fiind aproape garantată pe primul loc în Grupa D.

Jucătorii marginali au fost sub așteptări, deoarece Wahbi Khazri a marcat singurul gol înainte de marcajul orei. Supleantul Griezmann a egalat în timpul opririi, dar golul a fost anulat pentru ofsaid după ce a fost inițiată o revizuire VAR după fluierul final.

optimile de finală: Franța 3-1 Polonia

Giroud a deschis scorul pentru a deveni cel mai bun marcator al Franței cu 52 de goluri, depășindu-l pe Thierry Henry.

Les Bleus au sigilat golul când Mbappe a lansat o pereche de țipete de ultimă suflare, atingând primul șut sub bară, înainte de a trimite al doilea în colțul de sus pentru al patrulea și al cincilea gol al turneului.

Polonia și-a redus arieratele cu un penalty de Robert Lewandowski în timpul opririi.

Sferturi de finală: Anglia 1-2 Franța

Franța a luat conducerea prin lovitura lui Aurelien Tchouameni de la 25 de metri, dar a cedat la începutul reprizei secunde, când Harry Kane a transformat un penalty.

Les Bleus par să fie pe frânghii uneori, dar au absorbit presiunea și și-au folosit experiența când lovitura de cap a lui Giroud din centrarea lui Griezmann a restabilit conducerea.

Kane a avut o oportunitate de aur să-l anuleze cu un penalty de întârziere, doar ca atacantul să încerce să zboare peste bară.

Semifinală: Franța – Maroc 2-0

Franța a renunțat curând la posesia, știind prea bine că Marocului îi place să se apere din adâncime și să încerce să-și rănească adversarii în contraatac.

Au luat conducerea în minutul 5 datorită unui voleu al lui Theo Hernandez, forțând adversarii să preia inițiativa. Marocul a jucat curajos și a meritat egalarea înainte de pauză.

Însă Franța s-a apărat cu calm, Ibrahima Konate sa dovedit imbatabil la fundaș central, în ciuda faptului că a fost numit în XI în ultimul minut după ce Dayot Upamecano s-a îmbolnăvit.

Totul s-a încheiat în minutul 79, când Randal Kolo Muani l-a învins de la mică distanță pe Yassine Bounou, după o muncă excelentă a lui Mbappé în careu, la doar 44 de secunde după ce a intrat ca înlocuitor.

Franța se va confrunta cu Argentina, care caută și o a treia victorie la Cupa Mondială, în finala de duminică de pe stadionul Lusail.