ŞTIRILE DIMINEŢII – SPORT – 25 SEPTEMBRIE

* Universitatea Cluj s-a calificat, marţi seara, în optimile de finală ale Cupei României la fotbal, după ce a învins formaţia de liga a treia FC U Craiova 1948 cu scorul de 3-2 (1-2, 2-2), după prelungiri, pe Stadionul ''Ion Oblemenco'' din Craiova.

* Academica Clinceni s-a calificat, marţi seara, în optimile de finală ale Cupei României la fotbal, după ce a învins în deplasare formaţia de ligă secundă Turris-Oltul Turnu Măgurele cu scorul de 3-2 (1-1).

* FC Voluntari s-a calificat, marţi seara, în optimile de finală ale Cupei României la fotbal, după ce a învins-o în deplasare pe Concordia Chiajna cu scorul de 3-2 (2-1).

* Gaz Metan Mediaş a fost eliminată din Cupa României la fotbal de formaţia de liga a treia Foresta Suceava, care s-a impus cu scorul de 2-1 (2-1), marţi, pe teren propriu, în şaisprezecimile de finală ale competiţiei.

* Comitetul Executiv UEFA a anunţat marţi, în şedinţa de la Ljubljana (Slovenia), că încredinţează României organizarea turneului Euro Under 19 de peste doi ani, în urma evaluării dosarului de candidatură al Federaţiei Române de Fotbal, se arată într-un comunicat al FRF. Turneul final Euro U19 din 2021 va fi găzduit de România în luna iulie şi va reuni 8 echipe.

* Sportivul român Nicolae Onica a ocupat în final locul 32 la categoria 96 kg, la total, marţi, la Campionatele Mondiale de haltere de la Pattaya (Thailanda).

* Tenismanul român Marius Copil şi cel ceh Lukas Rosol au fost învinşi cu 6-4, 6-4 de olandezii Sander Arends/David Pel, marţi, în prima rundă a probei de dublu din cadrul turneului challenger de la Orleans (Franţa), dotat cu premii…