Haltere: România are ca obiectiv câştigarea a 5-7 medalii la Campionatele Europene pentru juniori şi tineret de la Bucureşti

Preşedintele Federaţiei Române de Haltere, Nicu Vlad, a declarat, pentru AGERPRES, că România are ca obiectiv câştigarea unui număr de 5-7 medalii la Campionatele Europene pentru juniori (Under-20) şi tineret (Under-23) care se vor desfăşura în perioada 18-27 octombrie la Bucureşti.

"Europenele Under-20 şi Under-23 nu trebuiau să aibă loc la Bucureşti. Noi aveam un Campionat European de cadeţi, Under-17, dar l-am dat în Israel şi am luat noi CE U20 şi U23. Obiectivele noastre la această competiţie sunt bineînţeles cât mai multe medalii în probele olimpice şi neolimpice. Mai exact ne dorim între 5 şi 7 medalii. Anul trecut în Polonia am câştigat 20 de medalii, dar nicio competiţie nu seamănă cu alta", a spus Vlad.

El a menţionat că Europenele sunt importante şi pentru că reprezintă criteriu de calificare la Jocurile Olimpice de la Tokyo din 2020. "Practic sunt două competiţii pe care le vom găzdui la Bucureşti, pentru că sunt Europenele de juniori, mai exact Under-20, şi Europenele Under-23. Iar concursul este unul foarte important pentru că reprezintă criteriu de calificare pentru Jocurile Olimpice, iar unii dintre sportivii noştri mai au şanse de calificare. Sistemul actual permite să concurezi la câte competiţii vrei, dar minimum 6 cu 18 luni înainte de Jocurile Olimpice. Mai exact de la 1 noiembrie 2018 până la 30 aprilie 2020. Iar pentru sportivii noştri se poate spune că este un avantaj faptul că vor concura acasă. În primul rând pentru că nu vor face deplasarea", a menţionat preşedintele.

Bianca Molie (U23, categoria 64 de kilograme) şi Paul Dumitraşcu (U20, categoria 73 de kilograme)…

Citeste continuarea aici

Citește și