Denis Shapovalov a avansat în sferturile de finală ale turneului de la Paris

Denis Shapovalov (28 ATP) a avansat, joi, în sferturile de finală ale turneului de la Paris, după ce l-a învins pe Alexander Zverev (6 ATP), cu scorul de 6-2, 5-7, 6-2.

În primul set, Alexander Zverev a avut două servicii pierdute, ceea ce i-a permis lui Shapovalov să închidă primul set la 6-2. Cel de-al doilea set a fost mult mai echilibrat, Zverev reușind să obțină două lovituri de break și să reintre în joc. În setul decisiv, Shapovalov a reușit două break-uri în fața lui Zverev, reușind să obțină victoria după aproximativ două ore și 10 minute de joc.

În următoarea etapă a turneului, Zverev se va înfrunta cu câștigătorul partidei dintre Gael Monfils și Radu Albot.

Turneul de la Paris dispune de premii totale în valoare de 5,791,280 de euro.

Câştigătorul ediţiei de anul trecut a turneului este Karen Khachanov, care l-a învins, în finală, pe Novak Djokovic, cu scorul de 7-5, 6-4.

Sursa: News24.ro.