Turneul Campioanelor – Elina Svitolina este prima finalistă, după ce Belinda Bencic a abandonat

Elina Svitolina este prima finalistă de la ediția din 2019 a Turneului Campioanelor. Jucătoarea din Ucraina s-a calificat în ultimul act al competiției de la Shenzhen, după ce adversara Belinda Bencic a abandonat meciul în setul decisiv, din cauza durerilor de spate.

Tenismena din Elveția a început bine partida, a câștigat primul set, scor 7-5, dar l-a pierdut pe al doilea cu 3-6. În decisiv, Belinda Bencic nu a mai putut continua și a decis să renunțe, când era condusă cu 4-1. Sportiva de pe locul 7 WTA a cerut intervenția medicului și a primit îngrijiri pe parcursul meciului, însă durerile nu au lăsat-o și astfel a decis să abandoneze.

Elina Svitolina a ajuns din nou în finala Turneului Campioanelor, după ce anul trecut a câștigat competiția. Dacă își va adjudeca trofeul, va obține cel mai mare premiu din istoria tenisului, de 4,42 milioane de dolari.

A doua finalistă va fi câștigătoarea meciului Ashleigh Barty (23 ani, nr. 1 WTA) – Karolina Pliskova (27 ani, nr. 2 WTA).

Sursa: News24.ro.