Rezultatele înregistrate marți în Liga Campionilor

Opt meciuri din etapa a patra a grupelor Ligii Campionilor s-au jucat marți. Cele mai spectaculoase s-au disputat în Germania, unde Borussia Dortmund a trecut de Inter Milano cu 3-2, și în Anglia, unde Chelsea a remizat cu Ajax Amsterdam, scor 4-4.

La Dortmund, Inter a început mai bine meciul, iar în prima repriză a punctat de două ori, prin Lautaro Martinez (min. 5) și Matias Vecino (min. 40). După pauză, situația s-a schimbat și Borussia a întors rezultatul, punctând de trei ori. Achraf Hakimi (min. 51 și 77) și Julian Brandt (min. 64) au adus toate punctele în tabăra nemților.

La Londra, Chelsea și Ajax au oferit un meci cu opt goluri. Olandezii au terminat prima repriză în avantaj, 3-1, după autogolurile lui Tammy Abraham (min. 2) și Kepa Arrizabalaga (min. 35) și golul lui Quincy Promes (min. 20). Singura reușită a lui Chelsea din prima parte i-a aparținut lui Jorginho (min. 5-penalty). Oaspeții s-au distanțat la 4-1, imediat după pauză, prin Donny van de Beek (min. 55), dar Chelsea a revenit și meciul s-a terminat 4-4. Golurile lui Cesar Azpilicueta (min. 63), Jorginho (min. 71-penalty) și Reece James (min. 74) au fost facilitate și de eliminările celor doi fundași centrali ai adversarilor.