Portarul Argentinei, Emi Martinez, a salvat penalty-urile lui Virgil van Dijk și Steven Berghuis, înainte ca Lautaro Martinez să înscrie lovitura de la fața locului câștigătoare pentru a-și asigura o victorie cu 4-3 la loviturile de departajare împotriva Olandei, vineri, după ce sferturile de finală ale Cupei UEFA Mondiale au terminat cu 2-2. după 120 de minute.

Într-o jumătate de oră slabă de prelungiri, cu scoruri egale, Enzo Fernandez a zdruncinat postul în ultimele secunde, în timp ce Martinez și German Pezzella au avut de asemenea șuturi blocate sau eliminate, în timp ce Argentina a împins cu disperare pentru un gol victoris.

Olanda a dat rareori probleme Argentinei în timpul jocului, înainte ca înlocuitorul Wout Weghorst să-i readucă la viață lovitura de cap în minutul 83 și el a aruncat mingea pe lângă Martinez în timpul opririi pentru a trimite meciul în continuare.

Căpitanul Argentinei Lionel Messi l-a pregătit superb pe Nahuel Molina pentru prima repriză, introducând o pasă sublimă prin apărarea olandeză, înainte de a marca cu răceală un penalty în minutul 73, după ce Denzel Dumfries l-a faultat pe Marcos Acuna.

Argentina se confruntă marți cu Croația, care a învins Brazilia la penalty-uri, pentru un loc în finală.