Recapitulare: Portugalia vs Elveția – Cupa Mondială 2022 | Știri despre Cupa Mondială Qatar 2022

Portugalia nu l-a ratat pe Cristiano Ronaldo pe bancă, depășind o echipă elvețiană blocată în mulțime.

Portugalezul Goncalo Ramos a marcat trei goluri în timp ce echipa sa a învins Elveția cu 6-1 pentru a stabili un sfert de finală împotriva Marocului la Cupa Mondială din Qatar 2022.

Ramos, înlocuindu-l pe Cristiano Ronaldo în pirogă, a marcat un hat-trick memorabil miercuri seara pe stadionul Lusail, în timp ce veteranii portughezi de fotbal au transmis torța unei generații mai tinere.

Veteranul Pepe, care a purtat banderola de căpitan în lipsa lui Ronaldo, a sporit avantajul lui Ramos în prima repriză.

Ramos a marcat al doilea gol la începutul reprizei secunde. Raphael Guerreiro a marcat cu un sfert înainte de ora, Portugalia a început să marcheze pentru distracție. Apoi a venit al treilea pentru Ramos, tânărul de 21 de ani devenind primul jucător care a marcat un hat-trick în fazele eliminatorii ale Cupei Mondiale din 1990.

A existat echilibru în această echipă portugheză fără prezența copleșitoare a talismanicului căpitan, care a fost eliminat după ce a reacționat furios la înlocuirea cu Coreea de Sud în faza grupelor.

Fotbalul este un joc de echipă și echipa Portugaliei a făcut un pas pentru a umple golul de dimensiunea lui Ronaldo.

Acesta nu a fost singurul apel important din partea managerului Fernando Santos. De asemenea, i-a lăsat în afara formației de start pe Ruben Neves și Joao Cancelo.

ramosGoncalo Ramos își sărbătorește sosirea pe scena mondială pe stadionul Lusail [Sorin Furcoi/Al Jazeera]

Ramos, în vârstă de 21 de ani, avea doi ani când Ronaldo a debutat cu Portugalia. El a jucat mai puțin de 35 de minute de fotbal internațional înainte de diseară, făcându-și debutul luna trecută. El nu a pornit niciodată pentru țara lui înainte. Presiunea era mare. Și nu a dezamăgit.

Portugalia a jucat ca o echipă: interdependentă, conectată. Pentru prima dată în acest turneu, părea că ar putea să-l câștige.

Elvețianul Manuel Akanji a întors mingea spre stâlpul îndepărtat dintr-o centrare bună pentru un gol de consolare în minutul 56, dar nu a putut anunța o schimbare în cursul meciului.

Joao Felix a făcut loc lui Ronaldo pentru ovație uriașă în minutul 72, câștigând cea de-a 195-a selecție pentru Portugalia, după ce fanii i-au scandat numele pe acest stadion cu o capacitate de 90.000 timp de un sfert de oră. Un șut spectaculos al atacantului veteran în minutul 82 a fost declarat în ofsaid.

Rafael Leao, în vârstă de 23 de ani, a marcat cu un final superb în minutul 91 pentru a părăsi Portugalia înfruntând Marocul în sferturile de finală de sâmbătă după-amiază, înainte ca Anglia să înfrunte Franța.

Dar semnele de întrebare despre viitorul lui Ronaldo rămân. Fără club, după o implozie mediatică spectaculoasă care i-a încheiat mandatul la Manchester United, iar acum cu un înlocuitor natural pregătit pentru echipa sa internațională, Ronaldo a tăiat o figură singuratică după meci.

În timp ce echipa portugheză își aplauda fanii în spatele porții, Ronaldo a plecat singur spre tunel.