Cronologia Qatarului 2022: Cum a ajuns Argentina să ridice Cupa Mondială | Știri despre Cupa Mondială Qatar 2022

Argentina a câștigat Cupa Mondială învingând cu 4-2 la penalty-uri pe campioana în exercițiu, Franța, după un egal 3-3 după prelungiri.

Ridicarea trofeului Cupei Mondiale duminică după-amiază a fost punctul culminant a șapte meciuri într-o lună. Iată povestea Cupei Mondiale din 2022 a Argentinei din Qatar.

22 noiembrie (faza grupelor): Argentina 1-2 Arabia Saudită

Arabia Saudită a șocat Argentina cu două goluri în repriza a doua în meciul de deschidere al Cupei Mondiale din Grupa C, marcând prima supărare a turneului.

Totul părea să meargă conform planului pentru argentinieni, după ce Messi a marcat un penalty după 10 minute. Încă două goluri Argentinei în prima repriză au fost anulate pentru ofsaid, dar o echipă saudită revigorată a intrat pe teren în a doua. Saleh Al-Shehri a deschis scorul în minutul 48, cu capul un șut între picioarele portarului argentinian Damián Martinez.

Minute mai târziu, lateralul Salem al-Dawsari a tăiat înăuntru și a tras o frumusețe în colțul de sus.

26 noiembrie (faza grupelor): Argentina 2-0 Mexic

Golurile superbe ale lui Lionel Messi și Enzo Fernandez au adus Argentinei o victorie cu 2-0 în fața Mexicului într-o atmosferă vibrantă pe stadionul Lusail și au dat o nouă viață campaniei lui Messi la Cupa Mondială.

Messi a depășit impasul în minutul 64, lobând un șut mic printr-o mulțime de fundași în corner, egalând recordul argentinian de 21 de meciuri și opt goluri al lui Diego Maradona la Cupa Mondială.

Fernandez a sigilat victoria în minutul 87 cu un arc uluitor, devenind cel mai tânăr jucător care a marcat într-o Cupă Mondială pentru Argentina de la Messi însuși în 2006.

30 noiembrie (faza grupelor): Polonia 0-2 Argentina

Argentina a depășit Polonia cu o victorie cu 2-0 în fruntea Grupei C și își confirmă locul în optimile de finală ale Cupei Mondiale, marcând o revenire în formă pentru giganții sud-americani.

Golurile din repriza a doua ale lui Alexis Mac Allister și Julian Alvarez au finalizat o performanță impunătoare a băieților antrenorului Lionel Scaloni pe Stadionul 974, plin până în tavan cu zeci de mii de fani gălăgioși argentinieni.

3 decembrie (oimile de finală): Argentina 2-1 Australia

Messi, în al 1.000-lea joc al său, a deschis scorul în minutul 35, unul dintre puținele momente importante ale unui meci letargic din optimile de finală din prima repriză pe stadionul Ahmed bin Ali.

Un al doilea gol pentru Argentina a urmat chiar înainte de ora, prin amabilitatea lui Julian Alvarez, după o gafă notabilă a apărării australiene.

Socceroos, care a jucat un joc strâns, a marcat un gol de consolare în minutul 77, când șutul lui Craig Goodwin a fost deviat în plasă de mijlocașul argentinian Enzo Fernandez.

9 decembrie (sferturi): Argentina 4-3 pixuri (2-2 aet) Olanda

Argentina a învins Olanda cu 4-3 la penalty-uri într-un sfert de final dramatic și dur pe Stadionul Iconic din Lusail pentru a organiza o semifinală împotriva Croației, după o remiza 2-2 în sferturile de finală ale Cupei Mondiale după prelungiri.

Un total de 17 cartonașe galbene au fost acordate în meciul de vineri, care părea să meargă pe calea Argentinei până când Olanda a egalat în 10 minute de timp adăugat.

13 decembrie (semifinală): Argentina – Croația 3-0

După o jumătate de oră de dominație în semifinale, Croația a pierdut controlul. Julian Alvarez a câștigat un penalty la un contraatac, pe care Messi l-a depășit. Al 11-lea gol într-o Cupă Mondială l-a mutat peste recordul marelui argentinian Gabriel Batistuta pentru cele mai multe goluri la Cupa Mondială.

La doar cinci minute mai târziu, el a dublat avantajul Argentinei printr-o cursă uluitoare și o revenire norocoasă în suprafața de pedeapsă.

În minutul 73, Messi a strâns mingea pe stânga de la provocarea lui Josko Gvardiol și a mai făcut o cursă de semnătură: a dansat spre careu și a pasat-o pentru Alvarez pentru a finaliza. Un alt moment special de la probabil cel mai bun jucător care a jucat vreodată acest joc.

18 decembrie (finală): Argentina 4-2 penuri (3-3 aet) Franța

Franța a trecut de la două goluri la egal în 90 de minute, Mbappé a marcat de două ori în două minute, inclusiv un penalty în minutul 80.

Atacantul francez și-a completat hat-trick-ul din minutul 118 cu o altă lovitură de la fața locului, după ce argentinianul Lionel Messi luase conducerea cu 3-2 în minutul 109.

Portarul argentinian Emiliano Martinez a salvat penalty-ul lui Kingsley Coman, iar Aurelien Tchouameni a tras pe lângă poartă.

Gonzalo Montiel a marcat lovitura de pedeapsă decisivă pentru a oferi Argentinei primul titlu mondial din 1986 și al treilea la general.